От 1-ви декември т. г. отново влиза в сила наредбата за зоните с ниски емисии в София като мярка срещу замърсяването на въздуха, съобщи на брифинг зам.-кметът по екология Надежда Бобчева. Тя припомни, че наредбата е била приета от предишния Общински съвет и сега отново ще започне да действа. Целта на нискоемисионната зона е да регулира автомобилния трафик във връзка със замърсяването на въздуха, добави тя. И припомни, че по принцип разпоредбата за зоната за автомобилния трафик в т.нар. малък ринг е в сила от 1-ви декември на съответната година до 28 февруари на следващата, т.е. наредбата за зоните за ниски емисии сега ще действа от 1 декември 2024 г. до 28 февруари 2025 г. Различното тази година е, че в т.нар. малък ринг, освен автомобили първа евро категория, няма да бъдат допускани и втора евро категория.
Според ново проучване най-високият водопад в България е Дяволското пръскало в Априлци, съобщи кметът на Априлци инж. Тихомир Кукенски. До момента Райското пръскало, което се намира под връх Ботев, се смяташе за най-високият водопад в страната.
Измерванията на водопада са направени от доц. Борислав Александров и инж. Радослав Николов от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София. Установено е, че височината на Дяволското пръскало е цели 202,5 метра, докато тази на Райското пръскало е 124,5 м. На измерванията са присъствали и експерти от Национален парк „Централен Балкан“.
Инициативата за официалното измерване е на планинския водач на „Планинария“ и автор на книгата „Българските планини“ Момчил Цветанов, който по-късно инициира и измерване на Видимското пръскало в Априлци - 159,0 м и Мечкулския водоп
Общините Николаево и Гурково учредиха Местна инициативна рибарска група, съобщиха от администрацията в Николаево. По време на учредяването кметовете Константин Костов и Кънчо Папазов пожелаха подкрепа, инициативи за облагородяване на региона и поддържане на икономически и социален просперитет с добавяне на стойност към продуктите от риболова.
Костов и Папазов са членове на избрания петчленен управителен съвет, който ще бъде председателстван от кмета на община Николаево. В управителния съвет са и Тачо Пашов, управител на „Тунджа – 73“ ЕООД, Марияна Колева, председател на Народно читалище „Зорница 1928“ в село Нова Махала и Петър Симеонов, био производител от Гурково.
Учредяването започна след заключителна конференция, обобщаваща резултатите от заложените разяснителни срещи със заинтересованите страни за информиране, консултиране и изготвяне
Ако доц. Наталия Киселова бъде избрана за председател на Народното събрание, би работила за издигане на авторитета му. Това каза на пресконференция в Националния пресклуб в Самоков народният представител от коалиция "БСП-Обединена левица" Владимир Георгиев. Той заяви, че ще отстояват нейната кандидатура.
Георгиев припомни, че от „БСП – Обединена левица“ са подготвили две жалби. Едната от тях е за частично обжалване на резултатите от изборите, които по думите му са били компрометирани. Втората жалба, която са подали, за това Конституционният съд да отмени промените, засягащи това президентът да може да избира от определени лица за поста служебен министър-председател. „Ако има нови избори, ще искаме да бъдат проведени при нови правила. Подготвяме предложение за промени в Изборния закон, защото се видя при видеонаблюдението как се манипулират хартиени
Общо 436 безработни лица са започнали работа в региона, показват данните за месец октомври от регулярния бюлетин на Дирекция "Бюро по труда" - Хасково. На първичен пазар на труда са устроени общо 356 души, а 15 са назначени по схеми на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", 54 са включени по програми за заетост, а по мерки за заетост - 11 лица.
Данните показват още, че от общо постъпилите на работа с работническа специалност са 82 души, 156 са от групата на специалистите и 190 са безработни лица без квалификация. Справката за новопостъпилите на работа лица по степен на образование сочи, че висшистите са 94-ма, със средно образование са 205 души, а 137 са с основно и по-ниско образование.
Към края на отчетния период общият брой на регистрираните безработни в бюрата по труда от област Хасково е 5304, като това е спад спрямо месец октомври 2023 година.
Обработените камиони през Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" след възстановяването на тежкотоварния трафик към и от Турция вече са 870, съобщиха от Регионалния пресцентър на Агенция "Митници" в Свиленград. Към 8:00 часа от страната са излезли 310 тира, а 560 - са влезли.
Движението между двете страни бе подновено в 0:50 часа, към 6:00 часа тази сутрин броят на вече преминалите тежкотоварни автомобили беше съответно 230 и 505. Напрежението на границата възникна след като Турция спря планово обработката на товарни коли в 21:00 часа на 16 ноември заради въвеждането на петата фаза на европейската система за транзит NCTS.
В резултат на това от двете страни на границата се образуваха километрични опашки от камиони. Снощи по информация на областния управител на Хасково Мехмед Атаман "тапата" по магистрала "Марица" от нашата страна бе б
От 1-ви януари догодина започва да действа ограничението за т.нар. зона за битово отопление в 9 столични района - "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец", "Триадица". От тази мярка ще бъдат засегнати около 1700 домакинства.
Зам.-кметът по екологията призова всички, които се отопляват на твърдо гориво, да заменят печките с други уреди, а гражданите, които живеят в т.нар. малък ринг в центъра на София да получат своя стикер от Центъра за градска мобилност, за да не бъдат глобявани през предстоящия сезон във връзка с влизането в сила на ниско емисионната зона.
Илиян Павлов, заместник-кмет по транспорт, съобщи, че от утре започва информационна кампания в цяла София относно нискоемисионната зона.
Друга мярка за по-чист въздух в столицата е подмяната на печките на дърва. По думите на Надежда Бобчева в момента 2000 домакинства са сменили печките на дърва, т.е. 2000 комина няма да димят тази зима. Срещу замърсяването на въздуха е въведено и по-честото миене на улиците, като от СО отчетоха, че са засили контрола и проверките върху тази дейност.
Николай Неделков, директор на Столичния инспекторат, посочи, че тази година са извършени двойно повече проверки за замърсяване на въздуха от миналата. При измити над 370 хил. дка миналата година улични платна през тази година сме увеличи територията с над 10 %, изтъкна Неделков. По думите му още за замърсяване на въздуха се проверяват основно сервизи, автомивки и други потенциални замърсители на въздуха, съставени са над 1000 акта.
Общинският съвет в Мизия одобри на редовно заседание днес три докладни на кмета, касаещи актуализация на програмата за управление и разпореждане с общински имоти. След решение на съветниците три имота – два в Мизия и един в Крушовица, ще бъдат обявени за продажба. За целта възложиха на кмета изработването на пазарни оценки на имотите.
Съветниците актуализираха и капиталовата програма на общината.
Началото на заседанието започна с минута мълчание в знак на почит и признателност към загиналите герои за Освобождението на Мизия. Днес се отбелязват 147 години от освобождението на населеното място. На паметника при Каменов мост община Мизия отбеляза годишнината с поднасяне на венци и цветя.
В Плевен започна благотворителната кампания, организирана от общността на мотористите, под наслов „Мото Коледа“. Тя се провежда за 13-а година, съобщи Божана Костова от организаторите.
Над 30 кутии за събиране на дарения вече са разположени на различни места в града. Започнаха и някои от инициативите, свързани с кампанията тази година, добави Костова.
През изминалата събота се е състояла „Конска Мото Коледа“, организирана в Конната база в квартал „Сторгозия“. Малки и големи са имали възможността да яздят кон като на място е имало поставени кутии за дарения. Инициативата ще продължи и през следващата събота, допълни Костова.
Поредицата от събития, посветени на благотворителната инициатива в Плевен, ще продължат на 15 декември с маратон под наслов „Тичай с Мото Коледа Плевен“. Предвидени са два маршрута – къс за
"ВиК" ЕООД в Петрич е в стабилно финансово състояние и прогнозира печалба за настоящата година от около 200 хиляди лева, каза управителят на дружеството Ивайло Христов. Според него изключително важни за финансовото състояние на дружеството са спечелените обществени поръчки и договорите за строителство. "Без тях резултата, който обявих за очаквана печалба от около 200 хиляди лева, би бил немислим", каза Христов. Без допълнителните дейности, цената на водата също няма да може да се запази, поясни още той.
"С разходите, които има дружеството, в други ВиК оператори цената на водата е три лева, а качеството на услугата е същото. Да не говорим, че огромни области са на жесток режим на водата, а пък ние се водим най-топлата точка в България и дори не сме намеквали за режим на водата", каза още Ивайло Христов.
По думите му за доброто финансово състояние на дружеството тази годин
Варненският окръжен съд отмени постановлението на Окръжната прокуратура, с което е било прекратено наказателното производство срещу бившия кмет Иван Портних за авариралата тръба под Варненското езеро, съобщиха от пресслужбата на институцията. Съдът не се съгласи с фактите, възприети от прокуратурата и стигна до съвсем различен извод, уточняват оттам.
Според Окръжния съд, прокуратурата трябва да извърши допълнително разследване по наказателното производство, образувано срещу Портних, за това че, след като на два пъти е бил уведомен, че е имало съществено нарушение по изпълнението на проект за изграждане на транспортиращия тръбопровод, минаващ през Варненското езеро, той не предявил абсолютно никакви претенции спрямо строителя на съоръжението, за да ангажира гаранционната му отговорност и с това причинил съществени вреди.
Вредите са свързани с допълнителен ремонт на тръбоп
Общинските съветници в Дулово дадоха съгласието си за учредяване на Местна инициативна група (МИГ) „Дулово 2024“. Това се случи на проведеното извънредно заседание на Общинския съвет.
Докладната записка бе входирана от кмета на общината инж. Невхис Мустафа. В нея се посочва, че решението за създаване на МИГ е част от подхода "Водено от общностите местно развитие" (ВОМР), финансиран от Програмата за селските райони за периода 2021 – 2027 година. Друг мотив да се създаде инициативна група, че Общината не се е възползвала от предимствата и възможностите на подхода ЛИДЕР, предлаган в предни програмни периоди, с което са пропуснати ползи за институцията и за местните общности.
Основните цели на местната инициативна група са подкрепа на местните общности за реализиране на социални, икономически и екологични проекти, създаване на интегрирани стратегии за разви
СО отчита около 90 хиляди нови пътници в градския транспорт, отбеляза също зам.-кметът по транспорта Илиян Павлов.